Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O projekcie

Zmień rozmiar tekstu:
Każde miasto ma swoją historię. Każdy człowiek ma swoją historię… Różną od tej, którą znamy z podręczników. Historia ludzkiego losu związana z konkretnymi miejscami, w których się wydarzyła zaczyna współtworzyć krajobraz kulturowy miejscowości. Nas interesuje historia mieszkańców Łodzi, chcemy jej wysłuchać i zapisać na nośnikach pamięci, by ją w tej pamięci utrwalić. Nie chodzi nam o ustalenie prawdy historycznej. Chodzi o prawdę ludzkiego doświadczenia. Dlatego każda z opowiedzianych historii jest ważna i każda tak samo prawdziwa…

Główna idea Projektu opiera się na zapisie filmowym wspomnień mieszkańców Łodzi dotyczących wybranych tematów historii miasta, jego infrastruktury, przeobrażeń, itp. W ramach realizacji II Etapu Filmowego Archiwum Historii Opowiedzianej w 2013 roku zarejestrowane zostało dziesiątki godzin wywiadów-wspomnień z mieszkańcami Łodzi związanymi z infrastrukturą podziemną miasta (wodociągi, kanalizacja, schrony) oraz opowieści łódzkich Strażaków. W połączeniu z zebranym przez realizatorów Projektu materiałem filmowym oraz archiwaliami udostępnionymi przez instytucje i Rozmówców, powstały dwa filmy dokumentalne: Podziemna Łódź oraz Historia Łódzkiej Straży Pożarnej.

Tematy realizowane w 2012 roku to: Historia elektryfikacji Łodzi, Stare łódzkie tramwaje i Początki muzeów w Łodzi. W 2012 roku nagranych zostało 26 wywiadów, tj. łącznie ponad 40 godzin materiału filmowego we wspomnianych wyżej kategoriach tematycznych. Poniżej znajduje się dostęp do wszystkich rozmów. Wywiady prezentujemy w całości, gdyż właśnie w takiej formie mają dla nas wartość jako źródło historyczne. Do każdej z rozmów jest przygotowywany index poruszanych wątków, index osób i miejsc. Ponadto znajdą Państwo również dostęp do trzech filmów monograficznych, które scalają zebrane wątki każdej historii i prezentują je wraz z pozyskanym w tym celu materiałem archiwalnych zdjęć, map, rysunków, dokumentów czy filmów. Zapraszamy więc do obejrzenia filmów: Energopolis, Stare łódzkie tramwaje, U Początków.

 

TOP