Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuły

Rusza FAHO 2013

Zmień rozmiar tekstu:
Kolejny rok i kolejna, druga już odsłona wspaniałego projektu, będącego zaproszeniem do niezwykłej lekcji historii. W tegorocznej edycji pragniemy zmierzyć się z trzema tematami: Historią Łódzkiej Straży pożarnej, przeszłością łódzkich kin i Łodzią podziemną.

Przyjrzymy się pracy łódzkich strażaków, służby najbardziej przez Polaków szanowanej, zajrzymy do pomieszczeń i małych sal kinowych , porozmawiamy z kinooperatorami a także zejdziemy pod ziemię, by zbadać jej infrastrukturę tworzoną od ponad stu lat przez inżynierów kanałów i budowniczych schronów. W tym celu chcemy spotykać się i pragniemy utrwalać na taśmie rozmowy z łodzianami, którzy swoim życiem dotknęli tych tematów, którzy tworzyli często od pokoleń poprzez realizowaną pasję, zawodowa pracę przeszłość Ziemi Obiecanej.

Z uwagi na to, że podstawą całego Projektu są relacje świadków wydarzeń minionych, wydarzeń znanych z historii, ale i zwykłej, „szarej codzienności”, zwracamy się do Państwa z apelem i serdecznym zaproszeniem do wsparcia realizacji projektu historii opowiedzianych.

Gdyby znali Państwo osoby związane z najstarszą, łódzką infrastrukturą kinową, a także podziemną (kanały schrony) lub w jakiś sposób mogli dopowiedzieć historię pracy strażaków, budowy remiz, akcji ratowniczych w których jako dzieci czy młodzi ludzie uczestniczyli bylibyśmy wdzięczni za wskazanie takich osób i kontakt do nich celem zarejestrowania ich wspomnień.

Gdyby byli Państwo w posiadaniu pamiątek, np.: starych zdjęć czy innych, związanych tematem a popierając ideę projektu zechcieli je udostępnić do wykorzystania (w celu np.: przefotografowania) bylibyśmy również zobowiązani. Może znacie Państwo jakąś anegdotę, ciekawe zdarzenie, lub pamiętacie wypadek, byliście świadkami zdarzenia, o którym warto wspomnieć.

Będziemy również bardzo wdzięczni za wszelkie Państwa sugestie i wskazówki!

Zapraszamy do opowiedzenia nam Łodzi i do wizyty w Filmowym Archiwum Historii Opowiedzianej…

Bogna Bohdanowicz
Agnieszka Bohdanowicz


 

TOP